Skip to side navigation
{{new Date().toLocaleDateString("pl-PL", { weekday: 'long', month: 'long', day:'numeric', year: 'numeric' })}}

NAWIGACJA

specjalny zasiłek opiekuńczy

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Informacji udziela:

Wiesława Thomas - tel: 349 48 12;  e-mail: wieslawa.thomas@gops.bialeblota.pl

Wiesława Wdzięczna – tel: : 349 48 12;  e-mail: wieslawa.wdzieczna@gops.bialeblota.pl

 


Specjalny zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem, przeznaczonym dla osób, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zobowiązanymi do alimentacji są: krewni w linii prostej (dziecko – rodzic – dziadkowie), rodzeństwo, małżonkowie oraz byli małżonkowie, strony stosunku przysposobienia, powinowaci (jeden z małżonków względem dziecka drugiego małżonka, pasierb, pasierbica, ojczym, macocha) oraz ojciec nie będący mężem matki dziecka w stosunku do tej matki.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza netto kwoty 764,00 zł.

Za dochód rodziny osoby wymagającej opieki uważa się dochód następujących członków rodziny:

1) w przypadku gdy osoba wymagająca opieki jest małoletnia:

- osoby wymagającej opieki;

- rodziców osoby wymagającej opieki;

- małżonka rodzica osoby wymagającej opieki;

- osoby, z którą rodzic osoby wymagającej opieki wychowuje wspólne dziecko;

- pozostających na utrzymaniu wyżej wymienionych osób dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia;

- z tym, że do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko, a także rodzica osoby wymagającej opieki zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentacji na jej rzecz;

2) w przypadku gdy osoba wymagająca opieki jest pełnoletnia:

- osoby wymagającej opieki;

- małżonka osoby wymagającej opieki;

- osoby, z którą osoba wymagająca opieki wychowuje wspólne dziecko;

- pozostających na utrzymaniu wyżej wymienionych osób dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia;

- z tym, że do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

W przypadku, gdy prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego ustala się na osobę znajdującą się pod opieką opiekuna prawnego lub umieszczoną w rodzinie zastępczej spokrewnionej w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022.O.447 t.j. r.,), uwzględnia się dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz dochód osoby wymagającej opieki.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 620,00 zł miesięcznie.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 specjalnego zasiłku opiekuńczego za każdy dzień. Należną kwotę zasiłku zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje gdy:

Osoba sprawująca opiekę:

- ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno - rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;

- podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów (zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998r. o ubezpieczeniach społecznych obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają: pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą, członkowie spółdzielni, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia (świadczenie usług na podstawie kodeksu cywilnego), osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, posłowie, senatorowie , osoby pobierające stypendium sportowe, osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, osoby pobierające stypendium z tytułu stażu zleconego przez PUP, duchowni, żołnierze, osoby odbywające służbę zastępczą, funkcjonariusze służby celnej, osoby przebywające na urlopie wychowawczym, urlopie macierzyńskim);

- ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna.

- legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osoba wymagająca opieki:

- została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.

oraz:

- na osobę wymagająca opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;

- członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub prawo do zasiłku dla opiekuna;

- na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub prawo zasiłku dla opiekuna;

- na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Wykaz dokumentów dla osoby ubiegającej się o specjalny zasiłek opiekuńczy:

- Dowód osobisty osoby wnioskującej o specjalny zasiłek opiekuńczy,

- Dowód osoby uprawnionej  na którą ma być przyznany specjalny zasiłek opiekuńczy,

- Orzeczenie  o znacznym  stopniu  niepełnosprawności,

- Świadectwa Pracy potwierdzające rezygnację z pracy w związku z opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny,

- Potwierdzenie rachunku  bankowego,

- Potwierdzenie zameldowania osoby wnioskującej oraz osoby uprawnionej,

- Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za 2021r.  członków rodziny do ukończenia 25 roku życia zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym,

- Zaświadczenie z ZUS  o odprowadzonych składkach zdrowotnych za 2021r. (9%)  członków rodziny do ukończenia 25 roku życia zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym,

- Zaświadczenie z Urzędu Pracy, że wnioskodawca nie figuruje w rejestrze osób bezrobotnych,

- inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

 

Podstawa prawna :

1)      Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz.U. z 2022r. poz. 615 .) 

2)      Ustawa z dnia 24 czerwca 2021r.o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny (Dz.U.2021 poz.1162)

3)      Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz.U.  z 2017 r. poz. 1466) 

4)      Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U.2021 poz.1481)

5)      Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 lipca 2021r. w sprawie wysokości dochodu za rok 2020 z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (M.P. z 2020 r. poz. 706) 

6)      Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2020r.
w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych  z 1 ha przeliczeniowego w 2020 r. (M.P. z 2021 r. poz.877) 

7)      Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U.  z 2018 r. poz. 1497) 

8)      Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. –  Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.  Dz.U z 2022 r. poz. 2000 ze zm.)